Muharebeler Dönemi | Batı Cephesi

Merhaba Sevgili Öğrencilerimiz; Muharebeler Döneminde tekrar sizlerle beraberiz. Muharebeler döneminde Doğu ve Güney Cephelerini bir önceki konumuzda görmüştük batı cephesi olarak da  yine kronolojik sıraya göre düzenli ve anlaşılır bir şekilde Bayı cephesi ve bu cephe de gelişen tüm olayları dilimiz döndükçe sizlere aktarmaya çalışacağız. Yararlı olması dileğiyle….

 

Batı Cephesi

 

Batı Cephesi Balıkesir Alaşehir kongresi ile Yunan kuvetlerine karşı açılan bir cephedir. Sivas Kongresi ile bu cepheye  düzensiz Kuvay-ı Milliye kuvetlerini kumanda etmesi için Ali Fuat Cebesoy atanmıştır. Bu cephede başarısız olunmuş nedeni ise Atatürk’e bilgi vermeden Çerkez Ethem ile Yunan Ordusuna Gedizde savaş açılmasıdır.

 

Gediz Muharebeleri Ve Düzenli Ordunun Kurulması

 

Ali Fuat Cebesoy komutasında ki Kuvay-ı Milliye birliklerinin Gediz muharebelerinde Yunan kuvvetlerine mağlup olmuştur. Bu yenilgi Kuvay-ı Milliye’den düzenli orduya geçişteki kesin çizgidir.

Bu savaş tarih kitaplarında pek ayrıntı verilmeden geçilir. Ama biz biraz detay vereceğiz. Ali Fuat Cebesoy Mustafa Kemal’e bilgi vermeden Kuvay-ı Milliye birlikleri ve Çerkez Ethem ile birlikte Gediz muharebesine kalkışıyor bu muharebede yaklaşık 700 askerimiz şehit oluyor ve bu durumu Mustafa Kemal öğrendiğinde çok sinirleniyor.

Asker gücüne çok ihtiyaç olduğu bu dönemde düşünülmeden bir savaşa girilmesi nedeniyle  Ali Fuat Cebesoy Batı cephesinden alınarak Moskova’ya Büyük Elçi olarak atanmıştır.

 

Gediz Muharebesinin Sonuçları

 

  • Gediz Taarruzundan sonra Kuvay-ı Milliye kaldırılmış, düzenli orduya geçilme kararı alınmıştır.
  • Batı cephesi kuzey ve güney olarak ikiye ayrılmıştır. Batı cephesinin sınırları büyük olması esas nedendir.
  • Boş kalan Batı Cephesi Komutanlığına İsmet İnönü  ( Kuzey Batı Cephesi  Eskişehir Dolayları ) atanmıştır.
  • Güney Batı cephesine  ise Refet Bele atanmıştır.

 

Dikkat!!!  SINAVDA SORU OLARAK GELİR

Batı Cephesinde ilk önce Kuvay-ı Milliye sonrasında Düzenli ordu savaşmıştır. Düzenli orduya geçişte ki kesin çizgi Gediz Taarruzunda alınan yenilgidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir