Misakı Milli Kararları Ve Kapitülasyonlar

Misakı Milli Karaları Ve Kapitülasyonlar 28 OCAK 1920

 

Merhaba Sevgili Öğrencilerimiz Misaki milli bizler için bağımsızlık yeminidir. En önemli konulardan biridir. Bu konuyu iyi anlamanız açısından sizlere kısa ama çok yararlı bir şekilde bu maddeleri anlatacağız. Misaki milli kararlarını Kara Borsa olarak hatırlamalısınız. Bu kararlarda milli egemenlik ile ilgili bir madde yer almamaktadır. Misaki milli ile bölünmez bir Türk ülkesinin sınırları çizilmiştir.

Misakı Milli Kararları Ve Kapitülasyonlar

  • Kapitülasyonlar         Siyasi, adli , mali gelişmelerimizi engelleyen her türlü sınıflandırmalar kaldırılacaktır.
  • Boğazlar                       Marmara ve İstanbul her türlü tehlikeden uzak tutulmalıdır. Ticaret gemilerinin Çanakkale ve Boğazlardan geçişi ilgili ülkelerin oy birliği ile vereceği karar bağlı olacaktır.
  • Osmanlı Borçları      Osmanlı Borçları ancak payımıza düşeni ödenecektir.
  • Referandum                Kars, Ardahan, Batum, Batı Trakya ve Arap memleketleri gerekirse halk oyuna müracaat edebilir.
  • Sınırlar                          Milli sınırlarımız bir bütündür, bölünemez.
  • Azınlıklar                     Azınlıkların hakları komşu ülkelerde ki Müslüman ve Türk haklarının korunması şartı ile kabul edilecektir.

Sevgili Arkadaşlar konumuzu burada bitiriyoruz ve yeni konumuz olan I. TBMM Zamanı Ve Çalışmaları konusundan devam ediyoruz.

 

Dikkat!!!

Misakı Milli Milli Bağımsızlık Yeminidir.

 

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir