İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. KPSS Haberleri
  3. KPSS’siz Memur Alımı Nasıl Yapılır?

KPSS’siz Memur Alımı Nasıl Yapılır?

featured

KPSS’siz memur alımı sınava girmeden memur olmak isteyenler tarafından merak ediliyor. KPSS şartsız memur alımı ile birlikte adaylar kendileri için uygun olan kadrolara başvuru yapabilir. Bunun sonucunda ise devlet kurumlarında çalışma olanağı elde edebilir.

KPSS’siz Memur Alımı Mümkün mü?

KPSS olmadan memur olunur mu sorusu pek çok kişinin merak ettiği konuların başında yer alıyor. Genel olarak devlet kurumlarında memur olarak çalışmak için ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS’ye yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girilmesi gerekir. Bu merkezi sınav sonucunda adaylar uygun puanları alınca açılan kadrolara tercihte bulunarak başvuru yapar. Puanlarının uygun olması ve sözlü sınavdan da geçmeleri halinde başka sınava girmeden memur olarak göreve başlar.

Ancak her durumda KPSS memur olmak için şart değildir. Belirli dönemlerde, özellikle açık personel ihtiyacını gidermek için KPSS siz memur alımı da yapılmaktadır. Bunun için adayların diğer şartları yerine getirmesi gerekir.

Bu türden personel göreve başladığında 657 sayılı kanun kapsamında belirtilmiş olan sözleşmeli personel ile görev almaktadır.

1723198
kpss olmadan memur olmak

Sözleşmeli Personel ile Memur Arasında Farklar Neler?

Sözleşmeli personel ile memur arasında bazı farklılıklar bulunur. Sözleşmeli personelin kademeli şekilde ilerlemesi ve derece açısından yükselmesi söz konusu olmamaktadır. Fakat memurların kademe ilerlemeleri ve derece yükselmeleri bulunur.

Ayrıca sözleşmeli personelin görevde yükselmesi ve unvan değişikliği sınavlarına da katılarak yükselmeleri olanaklı değildir. Fakat memurlar bakımından görevde yükselme sınavına katılım sağlanabilir.

Sözleşmeli personelin sözleşme süresi de memurlardan farklıdır. Genel olarak bu personel için süre mali yıl ile sınırlı tutulmuştur. Sözleşme süresi sonunda sözleşme yenilenmemesi halinde kişi görevi bırakmak zorunda kalabilir. Ancak yine de keyfi uygulamaların önüne geçmek için sözleşmesinin yenilenmemesi için geçerli sebep gösterilmelidir.

Önemli Konu ! Mutlaka Oku !  KPSS B Grubu Nedir?

Bunun dışında ise memurların 657 sayılı kanunun 125/E maddesi hükümlerine istinaden görevlerine son verilmez. Ancak ilgili kanun kapsamında sayılan kabahat veya suçları işlemeleri halinde görevlerine son verilerek ihraç edilebilirler. İhraç edildiklerinde bile emeklilik hakları korunabilir.

Sosyal güvence açısından da sözleşmeli personel 4A maddesine dahildir ve sözleşme ücretinin tamamı da prime esas teşkil eden kazanç kapsamındadır. Memurlar ise 4C kapsamındadır ve memurlara yapılmakta olan ödemelerin de sadece belirli kısmından prim kesintisi yapılır.

Sözleşmeli personellerin sözleşme ücretleri tamamı gelir vergisine dahildir. Fakat memurların ödeme kalemlerinin hepsi gelir vergisine dahil edilmemiştir. Maaş içerisinde önemli yer tutan tazminat gelir vergisine dahil edilmemiştir. Bu durum ise sözleşmeli olarak çalışanların vergi diliminin değişmesine yol açabilir.

Bu şartlar kapsamında KPSS olmadan memur olmak mümkün olsa da sözleşmeli personel olarak çalışma yapılacağı unutulmamalıdır. KPSS’siz memur alımı yapan yerler aynı zamanda kişilerin ilana uygunluklarını belirtmek için bazı şartlar belirleyecektir. Bu şartların yerine getirilmesi sonrasında adaylar devlet kurumlarında çalışmaya başlayabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap