İlginizi Çekebilir
farklı kopyası kopyası (7)
  1. Ana Sayfa
  2. KPSS Haberleri
  3. KPSS Kitapları Nasıl Olmalı?

KPSS Kitapları Nasıl Olmalı?

featured

KPSS kitapları sınava hazırlanmak isteyen adaylar için oldukça önemlidir. Genel olarak pek çok aday için çok zor olan konular KPSS kitapları ile birlikte anlaşılır ve kolay hale gelmektedir. Ancak kitapların istenen başarıya yardımcı olmaları için seçim aşamasında dikkatli olunması gerekir.

KPSS Kitapları Neden Önemli?

KPSS’de istenen puanı almak için çok iyi planlama ve beraberinde çalışma yapılmalıdır. Sınava hazırlık aşamasının en önemli parçası ise kitap seçimdir. KPSS soruları farklı konuları içerdiğinden kitap seçiminde de tek kitap yerine birden fazla kitap seçilmektedir.

Seçilecek olan kitaplar çalışma süresinde adayların rehberi olmaktadır. Bu yüzden hangi KPSS kitapları ile çalışmaya başlanmalı sorusu doğru şekilde yanıtlanmalıdır. KPSS kitapları içerisinde şu kitaplar yer alır;

  • Konu anlatımlı,
  • Soru bankaları,
  • Deneme kitapları,
  • Çıkmış sorular kitapları önceliklidir.

Bunun yanında çalışmayı motive etmek ve bilgileri daha kolay hale getirmek için farklı türden yayınlar da bulunur.

kitapkps
kpss kitapları

Adayların mevcut seviyelerini belirlemesi için KPSS deneme sınavları yardım sunacaktır. Deneme sınavları ile birlikte hangi soruların çözüldüğü, hangilerinde zorluk yaşandığını öğrenmek kolay olacaktır. Seviye belirlendikten sonra ise kaynak seçimi de buna göre yapılır. Eğer konular hakkında çok bilginiz yoksa başlangıç seviyesinde olan kitapları seçmelisiniz.

KPSS Başlangıç Kitapları

KPSS başlangıç kitapları sıfırdan çalışmaya başlayan adaylar için önemlidir. Bu kitapların içeriği; Türkçe, matematik, coğrafya, tarih, vatandaşlık, güncel bilgiler derslerini içerir. Bu şekilde hazırlanan kitaplar özellikle altyapısı iyi olmayan adaylara da hitap ederek bilgilerin yeniden kazanılmasını mümkün kılmaktadır. Başlangıç aşamasında olan KPSS konu anlatımlı kitaplar bilgilerin önce öğrenilerek, sonrasında testler ile çözülmesini sağlamaktadır.

Her konuya çalıştıktan sonra soru çözmek ise bilgilerin pekiştirilmesi açısından yararlıdır. Bu yüzden KPSS soru bankası tercihi de önem taşır. Alanında güvenilir ve sık tercih edilen yayınların soru bankalarını seçmeniz sınavda karşılaşma olasılığı yüksek olan sorular ile karşı karşıya geleceğiniz açısından yararlı olacaktır. Soru bankaları temelde ikiye ayrılır. İlk grupta yer alanlar sadece yanıtları şık olarak verir ve açıklama yapmaz. Ancak çözümlü soru bankaları doğru yanıtın neden doğru olduğunu da açıklayarak özellikle altyapısı iyi olmayan adaylar için önemli bir kolaylık sunar.

Önemli Konu ! Mutlaka Oku !  KPSS Matematik Konuları

KPSS cep kitapları da her an bilgilerinizi tekrar etmeniz açısından yararlıdır. Özellikle tarih, coğrafya ve vatandaşlık gibi bilgiler temelde ezbere dayalı olduğu için cep kitapları ile bu alanlara çalışabilirsiniz. Günlük yaşamda toplu taşıma kullanıyorsanız cep kitapları sınava hazırlanmanız için önemli yararlar sunar. Çünkü bu kitaplar ile birlikte eksik olan konuları sorunsuzca tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda pratik boyutları sayesinde yanınızda taşıma açısından da kolaylık sunar.

Tüm bunlar ile birlikte KPSS kitaplarını ihtiyacınızı görerek seçmeli ve özellikle en çok eksiklik duyduğunuz alanlara kaynak açısından daha fazla ağırlık vermeye dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap