İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. KPSS Haberleri
  3. KPSS Çıkmış Sorular Neler?

KPSS Çıkmış Sorular Neler?

featured

KPSS çıkmış sorular sınava girecek adayları yakından ilgilendiriyor. Çünkü adaylar sınava çalışırken en doğru konulara çalışmak istiyor. Bunun için de KPSS’de çıkmış olan sorular adaylar tarafından tekrar çözülüyor.

KPSS Soruları Nasıl?

KPSS tanımı itibariyle kamuda personel istihdamını sağlamak amacıyla lisans ve ortaöğretim alanlarına uygulanmakta olan bir sınavdır. Adaylar sınava alanlarına göre katılım göstererek aldıkları puana göre tercihte bulunur. Tercihte bulundukları yere adayların puanlarının yetmesi durumunda adaylar memur olarak göreve başlar.

Ancak sürekli olarak genç nüfusun çoğalması, çalışma koşullarının zorlaşması ve diğer etmenler KPSS’ye olan ilgiyi artırmaktadır. Bu durum da KPSS’de puanları yükseltmekte, her sorunun önemli hale gelmesine yol açmaktadır. Adayların katıldıkları sınavda başarılı olmaları için hiçbir soruyu atlamadan çözmeleri için sıkı bir çalışma yapılması gerekiyor. Yapılacak olan çalışmada ise çıkmış sorular yani önceki yıllara ait olan sorular merak ediliyor. Bu sayede adaylar sınavda sorulan soruların içeriğini öğrenerek sınava daha bütünlüklü şekilde çalışabiliyor.

1918033 ht4rps
kpss çıkmış sorular

KPSS soruları alanlara göre ayrılmaktadır. Ortaöğretim için Genel Yetenek – Genel Kültür (GYGK) Testi ve Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Testi (KPSS122) sınavları, ön lisans ve lisans bölümleri için Genel Yetenek – Genel Kültür (GYGK) Testi ve Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Testi (KPSS123) alanları bulunmaktadır. Bunun yanında Eğitim Bilimleri ve Alan Sınavları da yapılmaktadır.

KPSS Çıkmış Sorular Neleri Kapsıyor?

KPSS çıkmış sorular çoklu konuları içermektedir. KPSS bütünlüklü bir sınavdır ve sadece tek bir alana dönük olarak düzenlenmez. Bu kapsamda adaylar alanlarına göre genel yetenek ve genel kültürün yanında diğer alan sınavlarına da katılabilir. Lisans adayları için soru dağılımları şu şekildedir;

                            Genel Yetenek – Genel Kültür      120
                            Eğitim Bilimleri       80
                            Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi       75
                            Din Hizmetleri Alan Bilgisi       40
                            İşletme       40
                            Muhasebe       40
                            İstatistik       40
                            Hukuk       40
                            Kamu Yönetimi       40
                            İktisat       40
                            Maliye       40
                            Uluslararası İlişkiler       40
                            Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri       40
Önemli Konu ! Mutlaka Oku !  Sermaye Piyasası Konseyi KPSS 60 puan ile memur alımı! Müracaatlar ne vakit sona eriyor?

Bu şekilde anlaşıldığı gibi KPSS soruları çok yönlüdür. Çıkmış sorular da ilgili alanlara dönük olarak çalışılmaktadır.

KPSS Çıkmış Sorulara Nasıl Çalışılır?

KPSS çıkan sorulara çalışmak son yıllarda alınan karar ile biraz zorlaşmıştır. Çünkü karar gereğince sınav sonrasında tüm sorular açıklanmamaktadır. Ancak belirli sorular açıklandığı için önceki yıllara ait olan soruların bir kısmını bulabilmek mümkündür. Bunun yanında kimi yayınlar çıkmış sorulara yakın olan soru kitapçıkları hazırlamaktadır. Bu türden kaynaklar da tercih edilerek çıkmış sorular hakkında fikir sahibi olmak mümkündür.

KPSS’ye hazırlanırken çıkmış soruları göz önünde bulundurmak soru tarzlarını görmek açısından yararlı olacaktır. Özellikle zorlanılan alanlara dönük olarak bu türden çalışmalar yapmak eksik olan konuları gidermek ve daha bütünlüklü çalışma yapmak açısından yararlıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap