İlginizi Çekebilir
farklı kopyası kopyası (5)
 1. Ana Sayfa
 2. KPSS Haberleri
 3. KPSS B Grubu Nedir?

KPSS B Grubu Nedir?

featured

KPSS B grubu nedir sorusu bu gruptan sınava girecekler açısından önem taşıyor. Devlet kurumlarına memur alımı için gerçekleştirilen KPSS’de belirli kadroların alımı için yapılan B grubu lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için uygulanıyor.

KPSS B Grubu Tanımı Nedir?

ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS B Grubu sınavları A grubunun dışında kalan kadrolara alım yapmak için gerçekleştirilmektedir. KPSS B grubu sınavı çift yıllarda yapılmaktadır. Bu kapsamda da her iki yılda bir kez yapılır.

KPSS B grubu nedir sorusu için elde edilecek puanın ne kadar geçerli olduğu da önemli. Sınava katılım gösteren adaylar elde ettikleri puanı 2 yıl boyunca kullanabilir. Adaylar kadrolara tercih yaparken aranan diğer nitelikleri de göz önünde tutmak zorundadır. Aynı zamanda adaylar puanlarını ara atamalarda yani kurumsal atamalarda da kullanılabilir.

KPSS B Grubuna Kimler Katılabilir?

KPSS B grubuna kimler katılabilir sorusunun yanıtı oldukça fazladır. Mühendislik, veterinerlik, psikoloji, sosyoloji, sağlık bilimleri mezunları gibi her fakülteden mezunlar sınava katılım gösterebilir. Aynı zamanda ilgili bölümlerde üçüncü sınıfta okuyan öğrenciler de puanlarını mezun olduktan hemen sonra kullanmak amacıyla sınava katılım gösterebilmektedir. Atamaların yapılması için mutlaka adayların mezun olmaları gerekmektedir.

Lisans düzeyinde tüm bölümler KPSS B grubuna katılım sağlayabilir. Ancak bu gruptan kaymakam, denetmen, denetmen yardımcısı ve koordinatör gibi alanlara başvuru yapabilmek için mutlaka A grubuna katılım sağlanmalıdır.

1723198
kpss b grubu

KPSS B Grubu Puan Türü Nedir?

KPSS B grubu puan türü ortaöğretim mezunları için P94, ön lisans mezunları için P93, lisans mezunları için ise P94 olarak belirlenmiştir. Bu noktada adayların katılacağı eğitim düzeyinde en üst mezuniyet temel alınmaktadır. Bu nokta çok önemli olup adayların dikkat etmesi gerekir. Örneğin bir kişi lisans bölümünden mezun olmuşsa ancak sonrasında ön lisans bölümü bitirmişse bu durumda sınava katılımı lisans seviyesinde olmaktadır. Başka bir deyişle adaylar mezuniyetlerinin en yüksek kademesinden sınava katılım gösterebilir. Bu yüzden lisans mezunları ön lisans kadrolarına başvuru yapamaz.

Önemli Konu ! Mutlaka Oku !  KPSS Nedir, Kimler Katılır, Nasıl Hazırlanılır?

KPSS B Grubunda Kaç Soru Var?

KPSS B grubu soru sayısı şu şekildedir;

 • Genel Yetenek 60 Soru
 • Türkçe: 30
 • Matematik: 27, Geometri:3
 • Tarih: 27
 • Genel Kültür 60 Soru
 • Coğrafya: 18
 • Vatandaşlık: 9
 • Genel Kültür:6

KPSS B grubu nedir sorusunda bilinmesi gereken bir önemli konu da  sadece genel kültür ve genel yetenek sorularından adaylar tutulur. Özel alan sınavı veya eğitim bilimleri sınavlarına girecek olan adayların da KPSS B grubuna katılım göstermesi gerekmektedir.

KPSS B Grubu Sınavına Nasıl Çalışılır?

KPSS B grubu sınavına çalışmak için bütünlüklü ve kapsamlı bir hazırlık yapılması gerekir. Matematik, Türkçe, coğrafya, tarih, vatandaşlık ve genel kültür sorularının bulunduğu sınavdan yüksek puan alabilmek tüm adaylar için önemlidir. Bunun için de konu anlatımlı kitapların yanında soru bankalarından mutlaka çalışma sağlanmalıdır. Aynı şekilde deneme kitaplarının da çözülmesi bilgilerin öğrenilmesi ve kalıcı kazanım haline getirilmesi için yararlı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir