1. Ana Sayfa
  2. Genel Eğitim Makaleleri
  3. İşletme Mühendisleri Ne İş Yapar ve Maaşları – 2022

İşletme Mühendisleri Ne İş Yapar ve Maaşları – 2022

featured

İşletme Mühendisleri Ne İş Yapar?

İşletme mühendislerinin ne iş yapar sorusu özellikle tercih verecek öğrencilerin en çok kafasını karıştıran konulardan biri. Özellikle üniversite sınavına hazırlık döneminde olan adaylar, seçebilecekleri bölümleri kafalarında kurgularken, bu bölüm karşılarına çıktığında, ne iş yaptıkları, hangi alanlarda çalıştıkları, ne kadar para kazandıkları konusunda çeşitli araştırmalar yaparlar. Bazen de bu konuda bilgisi olan kişilerden fikir almaya çalışırlar. Merak edilen bir diğer konu da işletme mühendisliğinin, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri bünyesinde eğitim veren işletme bölümü ile benzerlik gösterip göstermediğidir. Birçok konuda verilen mühendislik eğitimi, işletmeyi içine alan bir alanda olduğunda, biraz kafaları karıştırabilmektedir. Bu karışıklığı önlemek ve konuya açıklık getirebilmek amacıyla, işletme mühendisliği ile ilgili bazı açıklamalar yapmak istiyoruz.

Bir işletmeyi ele aldığımızda, bünyesinde bulunan teknik eğitim almış ve bu alanda çalışmalarını yürütmekte olan kadro ile sosyal bilimler alanında eğitim almış işletmeci kadro arasındaki köprüyü kuracak ve buradaki ilişkileri yönetecek profesyonellere ihtiyaç duyulmaktadır.

i̇şletme mühendisleri ne i̇ş yapar ve maaşları

Dolayısı ile bu profesyonellerin hem teknik kadroda çalışan personelin dilinden, hem de sosyal eğitim almış kadroda bulunan işletmecilerin dilinden anlaması gerekmektedir. Örneğin bir proje için çalışma yapılacağında iki birimin de faydalı çalışabilmesi ve birbirlerinin isteklerini anlayabilmeleri için bu profesyoneller devreye girmektedir. Bu alanda ihtiyaç duyulan profesyoneller işletme mühendisleridir. İşletme mühendislerinin aldığı eğitim, her iki tarafında ihtiyaçlarını irdeleyebilecek ve birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlayacak şeklide kurgulanmış ve sistemli bir şekilde yürütülmektedir. İşletme mühendisliği bölümünde okutulan dersleri, fizik, kimya, bilgisayar programcılığı, istatistik, ekonomi, maliye, hukuk, sosyal psikoloji gibi bölümler olarak sıralayabiliriz. Alınan eğitimin bir kısmı işletmecilik, bir kısmı temel mühendislik, bir kısmı da sayısal derslere dayanmaktadır. Aradaki köprüyü kuracak bilgi birikimi bu program sayesinde sağlanmaktadır.

İşletme Mühendisi Maaşları

Elbette bu konu çalışılan işletmenin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Fakat alınan eğitim önemli bir ihtiyacı karşıladığından, kazanılan paranın tatmin edici olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Devlette de işletme mühendislerinin maaşı oldukça iyidir.

Buradan KPSS Coğrafya Ders Notları PDF (Güncel) konumuza da göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir